Grota Kota
koty rosyjskie niebieskie
koty egipskie Mau

Ile żyją koty?

Ile żyją koty?

Jednym z najczęstszym pytań, z którymi się spotykam to właśnie o długość życia kota. Okazuje się, że odpowiedź nie jest wcale oczywista, ponieważ, dane to, tak jak i w przypadku ludzi – zmieniają się. Nasi pupile, zarówno psy jak i koty, żyją średnio o 5 lat dłużej niż jeszcze kilkanaście lat temu – jak donosi portal roundnews.com na podstawie francuskich badań przeprowadzonych na zlecenie firmy produkującej karmę.

 

Ile zatem żyje przeciętny kot?

Średnio 15-20 lat, aktualnie żyjący rekordzista potwierdzony przez Księgę rekordów Guinessa to amerykański kot Corduroy [ang. sztruks], który w sierpniu 2015 skończył 26 lat. To wybitny smakosz, który już od kilkunastu lat karmi swoje najstarsze kocie podniebienie serem cheddar. Absolutny rekord należy jednak do wybitnej teksańskiej damy – kotki Creme Puff (1967–2005), która dożyła niewiarygodnego wieku 38 lat i 3 dni, co ciekawe, jej właścicielka – Jake Perry to szczęśliwa właścicielka dwóch seniorów – wspomnianej Cremme Puff (kotki domowej) oraz sfinksa Granpa, która zmarła w wieku 34 lat. Ciekawe czym pani Jake karmiła swoje koty:)

 

Co wpływa na długość życia kota?

Przede wszystkim warunki środowiskowe. Rekordy rekordami, ale średnia zdecydowanie wskazuje, że koty niewychodzące żyją przeciętnie dwa razy dłużej (12-14lat) niż ich rówieśnicy penetrujący piwnice i opuszczone domy. Skąd się bierze ta różnica w długości życia kota? Bezpańskie koty narażone są nie tylko na różnego rodzaju bakterie i wirusy, które czyhają na nie w pożywieniu. Zmiany pogodowe sprzyjają przeziębieniom i katarom. W końcu sami ludzie mają ogromy wpływ na długość życia kota. Trutki na szczury, odpadki, którymi karmią się koty, ale również zwykła ludzka perfidia. Łatwo skopać kota, pobić i dać upust swoim emocjom, łatwiej niż po prostu nakarmić. Sporo kotów ginie również pod kołami samochodów, co znacznie wpływa na obniżenie średniej życia.

 

Zbilansowana dieta to kolejny czynnik mający ogromny wpływ na długowieczność. Warto porozmawiać z weterynarzem i ustalić kocie menu. Jeśli dodamy do tego coroczne badania profilaktyczne i higienę jamy ustnej to możemy podarować naszemu przyjacielowi kilka cennych lat.

 

Ogromne znaczenie mają również geny (podatność na różnego rodzaju choroby) jak i rasa. Według badania przeprowadzonego przez Royal Veterinary College na ponad 4 tysiącach angielskich kotach do najdłużej żyjących ras należą: kot birmański (16 lat), burmański, syjamski i perski ( po 14 lat), najkrócej żyją koty bengalskie (7 lat), abisyńskie i ragdoll (10 lat). Koty rosyjskie niebieskie potrafią dożyć nawet 18 lat, jednak plasują się pośrodku stawki. Ich średnia długość życia to około 13 lat.

 

Na deser dodam, że koty wykastrowane statystycznie żyją dłużej niż ich niewykastrowani bracia. Wiąże się to ze zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą w ciele kota po kastracji.

 

Na pytanie o długość życia kota nie można odpowiedzieć jednoznacznie. Wszystko zależy od sposobu życia, karmy, genów… jedno jest pewne – jeśli będziemy dbać o naszego kociaka to każdy dzień jego życia będzie tym najpiękniejszym zarówno dla niego jak i dla nas samych.

 

Mały kotek rosyjski

 

Źródła:

Księga Guinessa po polsku

roundnews.com

Wikipedia o kotach

nadrapaku.pl

cafeanimal.pl